História

História hodiniek

Hodinky ukazujú čas a sú po stáročia hodnotným šperkom zdobiacim pánov aj dámy. Ale vedľa tohto šperku tu máme úžasnú technickú dokonalosť, ktorá sa po stáročia vyvíjala a inovovala.

Ak sa sústredíme na vzhľad hodiniek, delíme hodinky na odvetvia, kam a kde chceme hodinky nosiť alebo za akým účelom. V ľavom spodnom menu nachádzame sekčné oddelenia hodiniek, kde si môžete prečítať o jednotlivých hodinkových štýloch.

Prvé hodinky boli vreckové a boli vyrobené v roku 1511. Boli kompletne celé zo železa a boli valcovitého tvaru - základné mechanický strojček bol vtedy ešte "veľký" a tak válcoviyý tvar lepšie umožňoval vloženie strojčeka do puzdra. V tento čas neboli ešte příliž veľké skúsenosti zo zliatinami kovov - hodinky preto boli vyrobené celé zo železa, čomu zodpovedala aj ich váha. Oproti dnešným ľahkým hodinkám boli naozaj ťažké, ale na vtedajšiu dobu táto váha bola nepodstatná. Prvý zákazníci mohli nosiť čas so sebou, čo bol úžasný komfort. A popularita času v kapse bola stále väčšia. Preto sa začali vyrábať detaily navyše, ktoré stále viac skrášľovali tieto vreckové časomiery a stále viac sa z "kapsáče" stáva šperk.

Prvá väčšia sériovú výrobu vreckových hodiniek započal 1587 vo švajčiarskej Ženeve francúzsky prisťahovalec Karel Cusin. Tieto hodinky sú stále pomerne väčších rozmerov puzdier - teší sa však obľube zákazníkov v celej Európe. Prvé vreckové hodinky dnešných rozmerov boli vyrobené hodinárom Jeanom Babtistem Duboulem vo Švajčiarsku. A hodinky sú decentne tenšie a menšie. Vďaka tomu sú príjemnejšie nositeľné. Roky 1632 sa zdobia číselníky hodiniek smaltom a maľbami na smalt. Z hodiniek sa stáva skutočný šperk. A inovácie nie sú len estetické - roka 1690 sa do základného ceho strojčeka pridáva prvý komplikácie - budíček. Budíček je využívaný najmä muži, hodinky s budíčkom sú väčších rozmerov. Menšie hodinky zdobené maľbami na smalty obdivujú čoraz viac ženy. A roku 1722 sa vreckové hodinky prerábajú na zápästí a vznikajú prvé náramkové hodinky. Nosia ich ženy a náramok je veľmi ozdobný. Môžeme si všimnúť, že od vyrobenia prvých hodiniek ubehlo takmer 135 rokov, než sa hodinky začínajú nosiť na zápästí. Tým však obľuba vreckových hodiniek neupadá - "kapsáče" sa vyrába v sériách stále a najmä muži nachádzajú klasiku nosiť vreckové hodinky v kapsičkách viest, kde tradične zdobí retiazka chrániaci hodinky pred upadnutím.

A od roku 1728 sa stále viac hodinárov zaoberá vylepšovaním a inováciami hodinkových strojčekov. John Harrison vynalieza presný chronometrový stroj. Tento stroj používa doteraz najlepšie materiály pre výrobu hodiniek a vďaka starostlivému nastavenie je tento chronometer veľmi presný. A synonymum chronometer dnes tiež znamená presnosť - chronometre, už nie námorné, ale aplikované do strojčekov náramkových hodiniek, sú puncom maximálnej presnosti mechanických automatických hodiniek. A roku 1755 vzniká jedna z prvých firiem na výrobu hodiniek, známa aj dnes - Vacheron Constantin. V čase založenia tejto firmy ešte neexistovali automobily - a už sa vyrábali precízne krásne hodinky. Práve Vacheron Constantin vyrábal pre svoje hodinky prvý kompletný svoj strojček. A roku 1793 vzniká jedna z najväčších firiem na výrobu strojčekov Eta. A čo sa týka machanických automatov, vedľa Valjoux si toto prvenstvo držala po stáročia. Okrem dnešných špičkových výrobcov strojčekov Piaget a Jeager LeCoultre, ktorých strojčeky a komponenty sú veľmi drahé, zaujíma Eta, ktorá už vlastní Valjoux, prvotné miesto výrobca mechanických strojčekov na svete. Ety a Ety Valjoux sa používajú vo všetkých kvalitných hodinkových značkách - Tissot, Certina, s úpravami základní a modření skrutiek Longines a v chronometrovaných verziách Tag Heuer, Breitling a Omega.

Každá značka hodiniek mala a má svoju úroveň danú históriou, vlastnými inováciami, vlastnými strojmi a v neposlednom rade cenou. Do ceny sa premieta nielen kvalita daná originálom, ale aj prestíž daného loga. Rozdelíme Ak najznámejšie značky hodiniek do cca. troch úrovní, v základnej svetovej strednej triede sú hodiniek Tissot, Certina, Oris, Edox, Mido. Vyššia trieda hodiniek patrí značkám Longines, TAG Heuer, Breitling, Omega, Rolex, Cartier, Chopard, Panerai, Glashütte. A najvyššiu triedu obsadzujú firmy IWC Schaffhausen, Jaeger LeCoultre, Piaget, Blancpain, Breguet, A.LANG & zhonom, Piguet, Vacheron Constantin a Patek Philippe.

Hodinky dnes nie sú iba ukazovateľ času, ale vedľa praktického či zdobného účelu sú doplňované mnohými funkciami, ako napríklad dňom v týždni, dátumu, kompasom, hĺbkomerom, výškomerom, stopkami, tachymetrom, medzičasy atď. Hodinky už nie sú obyčajnou časomierou, ale nevyhnutnou súčasťou každého, kto si na doplnkové funkcie hodiniek potrebné ku svojej práci či k svojmu koníčku zvykol a komu uľahčujú plniť si svoje výkony a ciele.

Imidž, ktoré možno vyjadriť hodinkami, nie je zanedbateľné. Rovnako ako šaty alebo topánky, hodinky vyjadrujú štýl a úroveň majiteľa či majiteľky. A toto vyjadruje nielen model hodiniek, ale aj značka. Spolu so značkou si zákazník kupuje jej tradíciu, jej kvalitu. Hodinky je potrebné brať ako jeden z nejtarších strojčekov a dizajnov, ktoré ľudstvo vymyslelo, ktorý sa vyvíjal skutočne po stáročia až prakticky k dnešnej dokonalosti. A krásne je na tom to, že sa stále vyvíja.

Výroba hodiniek je pomerne náročná záležitosť a naozaj kvalitné hodinky majú výrobno vysoké náklady. V prestížnych značkách tak nachádzame hodinky za desaťtisíce, ktoré sa však odvďačí vysokou úrovňou a veľmi dlhou životnosťou - áno, takéto hodinky sa potom dedia. A aj cena za takýto starožitný klenot je vysoká.